Sıkça Sorulan Sorular
Kullanıcı ve Şifreyle giriş yapıyorum ama derslerim gözükmüyor ne yapabilirim?

Chrome tarayıcısı ile tekrar giriş yapınız.

Uzaktan öğretim sisteminde nasıl oturum açarım?

OBS sisteminde kullanılan kullanıcı adı(Kurum Sicil numaranız(KAxxxx)) ve şifresi ile oturum açabilirler. Uzaktan Öğretim sistemimiz yani uemyoders.aku.edu.tr, OBS’de kullandığınız şifre ile çalışmaktadır. Geçerli şifreniz için OBS sisteminde “Şifremi unuttum” bölümünden şifrenizi almayı unutmayın.

 Uzaktan Öğretim Sistemine Şifre Hatasından Dolayı Giriş Yapamıyorum, ne yapmalıyım?
 1- Uzaktan öğretim sistemine girişte OBS’de kullanılan Kullanıcı adı ve Şifresi kullanılmaktadır.
2- Uzaktan Öğretim Sisteminde şifrenizi 10 kez hatalı girerseniz, şifreniz bloke olur.
3- Şifreniz’in bloke olması durumunda akuzem@aku.edu.tr’ye şifrenizin bloke olduğunu ve açılması gerektiğini belirten bir mail atınız.
4- Şifreniz bloke olmadıysa fakat OBS şifrenizi hatırlamıyorsanız, OBS’ye E-Devlet şifrenizle giriniz.
5- OBS’deki E-Mail adresinizin doğru olduğundan emin olunuz.
6- E-Mail adresiniz doğruysa, OBS’den çıkınız.
7- OBS giriş ekranındaki “Şifremi Unuttum” seçeneğini seçerek, gerekli bilgileri girdikten sonra şifrenizin E-Mail adresinize gönderilmesini sağlayınız.
8- E-mail adresinize gelen yeni şifre ile hem OBS hem de Uzaktan Öğretim Sistemine giriş yapabilirsiniz.
NOT: E-mail adresinize gelen mail her zaman “Gelen Kutusuna” düşmemiş olabilir, ayrıca “İstenmeyen Posta” yada “Gereksiz Emailler” gibi klasörleri de kontrol ediniz.
 OBİS giriş yapıp ALMS giriş yapamıyorsa ne yapılır?

 Kokpit /kullanıcılar hesabın bloklanmış olup olmadığını kontrol ediniz kullanıcı hesabı aktifse chrome da geçmişi temizleyip tekrar giriş yapmayı deneyiniz. Obis değiştirilen şifre otomatik olarak uzaktan eğitim sisteminde de değişir.

 Ses ve görüntü gitmiyorsa ne yapabiliriz ?

 Eğer öğrenciye mikrofonda sesi ve görüntüsü gitmiyorsa öncelikli olarak chrome bar çubuğundan kilit simgesinden mikrofon ve sese izin vermeniz gerekiyor.

 

Eğer hala daha ses gelmiyorsa denetim masasından ses kayıt sesin gidip gitmediğinin kontrolü sağlanır

Kamera ve ses açtığınız halde ses ve görüntü sık sık kesiliyorsa virüs programınız engelliyor olabilir virüs programınızı devre dışı yapınız.

 Sanal sınıf ortak alana dosya yükleyemiyorum neden kaynaklı olabilir?

 Sanal sınıfta ortak alan paylaşımında dosya paylaşacaksanız sadece PDF uzantılı dosya paylaşımı yapabilirsiniz. Dosyanızın boyutları çok büyük olmamasına dikkat ediniz.

 Doküman yüklüyorum ama öğrenciler görmüyor?

 Sanal sınıf içine yüklenen dokumanlar sadece sanal sınıfta kalır dokümanların öğrencilerin ulaşmasını istiyorsanız aktiviteden doküman yükle bölümünden dokümanlarınızı yüklemeniz gerekir.

 Doküman dosyası nasıl yüklenir ?

 Yeni aktivite ekle bölümünden Doküman yükle kısmına tıklıyorsunuz. Dokumanın ismini yazıp Yüklemek istediğimiz haftayı seçip seç sürükle bırak  kısmından yüklemek istediğimiz doküman seçiyoruz. Dosya uzantı olarak pdf,docx,xls,rar,zip dosyaları yükleyebilirsiniz.

 Video dosyası nasıl yüklenir ?

 Yeni aktivite ekle bölümünden Video  yükle kısmına tıklıyorsunuz. Videonun ismini yazıp Yüklemek istediğimiz haftayı seçip seç sürükle bırak  kısmından yüklemek istediğimiz video seçiyoruz. Dosya uzantı olarak mp4  dosya yükleyebilirsiniz. En fazla 30mb dosya yükleyebilirsiniz.

 Ödev yüklediğiniz halde öğrencilerde gözükmüyorsa ne yapmalıyım?

 Öğrenciler ders notlarını ve ödev dosyalarını o hafta pazartesiden itibaren ancak görebilirler. Örneğin 3. Haftadaysanız ve ödev 4. Haftaya yüklediyseniz öğrenci ancak 4. Haftanın pazartesi günü ödevi  görür ve ulaşır.

Toplu olarak soru eklenebilir mi ?

 Evet soru bankası çoklu soru ekleme tabına tıklayarak excel dosyasını indirip sorularınızı excel dosyasına içine kaydedip dosyanızı tekrar sisteme yükleyebilirsiniz.

  • Sınav sorularınız içinde resim dosyası var ise hem soru için hem de şıklar içinde resim dosyanız varsa resim dosyalarını sorular içine tek tek yüklemeniz gerekmektedir.
  • Soru oluştururken mutlaka ders adını ve anahtar kelimeyi vermeyi unutmayınız anahtar kelimeyi bi kere verdikten sonra alt kısmından seçerek ekleyiniz kopyala yapıştır yapmayınız.
  • Eğer sınav sorularını eşit puanda vermeyecekseniz soru girişi yaparken soruların zorluk seviyelerini belirleyerek giriş yapmanız gerekir.
  • Aktivitelerden sınav oluştur dedikten sonra Soru ağırlık tipinden girmiş olduğunuz zorluk seviyelerini ve kaç sorunun kolay kaç sorunun zor olduğunu belirleyip not kısmına sorunun alacağı puanlama belirlenir.